Postna naveza
Pojdimo skupaj proti Veliki noči…
7. Velika Noč, 4. 4.
Prisluhnite nagovoru:
Jezus je vstal od mrtvih. Aleluja! Grob je prazen.
- V tem tednu obiščemo pokopališče ali grob katerega od sorodnikov in tam zmolimo v zahvalo za večno življenje.
- Ustvarjalne družine lahko preberete (v več dnevih) dogodke, ki so sledili po Jezusovem vstajenju, in jih tudi uprizorite …
- Lahko sestavite kviz na to temo in se kot družina igrate.
- Ponavadi Jezusa rišemo ali uprizarjamo na križu, ti pa ga nariši Vstalega. Lahko kako prihaja iz groba, lahko kako je prišel skozi zaprta vrata ali kak drug prizor, ko je že vstal od mrtvih.
- Lahko narišeš tudi strip, ki ponazarja Jezusovo vstajenje. Pomagaj si s Svetim pismom (na koncu evangelija).
Post večkrat doživljamo bolj temeljito kot kateri koli drugi čas. Ker vanj vstopamo z odločitvijo. Ti pa vstopi v Velikonočni čas z odločitvijo. Recimo:
- vsak dan bom naredil vsaj eno dobro delo;
- za teden dni naprej bom napisal molitvene namene, vsaj enega za vsak dan, in po teh namenih bom molil;
- Jezus je vstal od mrtvih, pa bom še jaz s kakšno pozornostjo: npr. poklical bom kakšnega »starega« prijatelja;
- šel bom na daljši pohod/romanje in občudoval naravo in se zahvaljeval Gospodu.
- Vsi poznamo križev pot, manj pa Pot luči. Vzemite si čas, lahko sami ali še s kom, in zmolite postaje Poti luči.
- Pot v Emavs je bila pot iskanja in na nek način žalovanja. Razmislite, kaj v vašem življenju vas dela potrtega, nesrečnega in to v molitvi položite pred Gospoda. Učenca sta Jezusa poslušala, se z njim pogovarjala, pa ga nista prepoznala. Ko pa sta ga povabila, naj ostane pri njiju in so sedli k mizi, so se jima odprle oči. Veselite se drug z drugim. (pot v Emavs)
- Pripravite se in pojdite praznično opravljeni k maši, lahko tudi med tednom.
- Nekomu pripravite prijetno slavnostno kosilo/večerjo.
Veliko je tarnanja in jamranja. Jezus je vstal in to je razlog veselja!
- Pozorni bodite na pritoževanje (svoje) ter raje govorite in mislite dobrotljivo.
- Vsak večer poiščite vsaj pet razlogov za zahvalo ali celo veselje.
- Zelo se veselite, ko vas kdo pokliče, vam piše ali vas obišče … pa to storite v tem tednu še vi.
6. Cvetna nedelja, 28. 3.
Prisluhnite nagovoru:
Jezus želi priti v naše življenje in z nami stkati zaupen odnos. Trka na vrata našega doma, delovnega mesta, družine in zlasti na vrata našega srca. Ne izbere nas zaradi tega, kar lahko storimo zanj, temveč preprosto zaradi velike ljubezni do slehernega izmed nas.
- Vzemite v tem tednu v roke Sveto pismo in v krogu družine kaj preberite, npr. v tem tednu nas nagovarja Božja beseda Velikega tedna: Jn 12,1-11, Jn 13, 21-33.36-38, Mt 26,14-25, Jn 13,1-15, Jn 18,1-19,42.
- Dogovorite se, kako boste obhajali obrede Velikega tedna.
- Preverite, ali imate narejene vse veroučne naloge oziroma pobude, ki ste jih dobili pri verouku.
- Ta teden se odpovejte računalniškim igricam, telefon pa uporabljajte samo za nujne klice.
- Pokličite sošolca, ki se ga drugi izogibajo ali se iz njega norčujejo.
- Prosite Gospoda, da bi zmogli dajati prednost tistemu, ki je drugačen, bolan, osamljen, ki ga drugi ne marajo, je nasilen … Dejanja so mnogo zgovornejša kot besede.
- Bodite strpni do svojih najbližjih v besedah in dejanjih.
- Storite kakšno dobro delo za starše ali stare starše.
- Dajte pobudo, da se bo vaša družina vsaj trikrat v tednu 15–30 minut gibala (sprehod, hitra hoja).
- Jezus se je včasih spraševal o pomanjkljivi veri učencev, vendar jih zaradi tega nikoli ni zavrnil. Vedno je poskrbel, da jim je ponudil pomoč, ki so jo potrebovali. Tudi nas Jezus ne obsoja zaradi naših dejanj. Vabi nas, da se mu približamo v molitvi. Ne pozabite na večerno molitev.
- Prisluhnite pesmi Srce slavljenja.
- Razmislite o slabih dejanjih in se pripravite na sveto spoved, če je še niste opravili.
- Jezus je na poti učencem povedal, kakšen bo njegov konec. Učencem je dal zgled služenja in podarjanja. Čim manj mislite nase in svoje napore usmerite služenju drugim.
- Premislite, ali kdo v vaši bližini potrebuje konkretno pomoč, in pojdite v akcijo.
- Vzemite si čas za obrede Velikega tedna.
Nismo sami, saj smo del Kristusovega občestva. Veliko več spodbude imamo, da ostanemo na pravi poti, če nas spremljajo še drugi.
- Ste že kdaj molili po telefonu? Pokličite svojega bližnjega in skupaj zmolita. Zaupajte, da Gospod sprejema vse, ki iskreno in ponižno prihajajo k njemu.
- Razmislite, kako boste obhajali obrede Velikega tedna
5. Tiha nedelja, 21. 3.
Prisluhnite nagovoru:
- Ta teden je teden družine. Poskušajte si narediti en skupni dogodek (družabno igro, izlet, film, križev pot …). Skupaj se dogovorite. Naredite si preprosto in lepo.
- Po končanem dogodku se zahvalite Bogu.
- Priporočite se tudi Mariji, ki se je ta teden (25. 3.) še posebej spominjamo. Lahko ob pesmi Ti si moja gospa.
- Ta teden je teden družine. Zmolite za svojo družino, svoje starše, brate in sestre.
- 25. marca (materinski dan) pripravite presenečenje za oba starša.
- Povabite starše na sprehod do bližnje kapelice ali cerkve, kjer si skupaj oglejte Marijine podobe, kipe … Priporočite se ji.
- Ta teden je teden družine. Zmolite kaj za svojo družino, svoje starše, brate, sestre.
- 25. marca povejte kaj lepega svojim staršem (ali pa jim napišite, ustvarite kaj po svoje). Ne kupujte jim daril in prihranek raje namenite za Petrinjo.
- Pojdite na kak križev pot v bližini (zunaj ali v cerkvi) in si oglejte, kje vse najdete Marijino podobo. Priporočajte se ji, lahko tudi preko pesmi O Marija, mati našega Boga.
- Ta teden je teden družine. Zmolite kaj za svojo družino.
- Morda so vaši starši še živi, spomnite se jih na praznik Marijinega oznanjenja. Pojdite na obisk. Napišite jim kaj. Bodite ustvarjalni.
- V primeru, da so starši pokojni, pojdite peš na njihov grob (če je mogoče). Priporočajte se jim v molitev. Darujte za sveto mašo.
- Ta teden je teden družine. Zmolite kaj za svojo družino, svoje otroke in vnuke, če jih imate.
- »Gospod, radi bi videli Jezusa.« Večkrat čez dan se spomnite tega stavka iz evangelija.
- Pojdite na daljši sprehod (poromajte) do cerkve ali kapelice in se priporočite Mariji. Lahko si tudi zapojete Je angel Gospodov.
4. postna nedelja, 14. 3.
Prisluhnite nagovoru:
Vaši otroci niso vaši otroci. Sinovi in hčere klica Življenja k Življenju so. Po vas prihajajo, a ne od vas. Čeprav so z vami, niso vaša lastnina … (K. Gibran, Prerok)
- V tem tednu bodite še posebej hvaležni za dar materinstva in očetovstva. Včasih za otroke ne moremo narediti nič drugega, kot da jih znova in znova izročamo Gospodu v varstvo.
- Posebna pozornost naj velja do tistih, ki mislijo drugače – molite zanje, naj Ga srečajo; molite tudi za svojo potrpežljivost, sprejemanje in odprtost.
- Vsakokrat, ko pojeste nekaj sladkega, se spomnite na otroka, ki morda v tem trenutku nima niti strehe nad glavo. Pripravite svoj paket za enega od njih (Petrinja).
- V tem tednu bodite še posebej pozorni na tiste sošolce in prijatelje, ki so večinoma sami, se nihče ne druži z njimi, so slabše oblečeni, jim v šoli ne gre dobro … Vsak dan enemu od njih namenite prijazen pozdrav, se skušajte bolj povezati z njim.
- Naj molitev Sveti angel postane del vsakega mojega dne.
- Izberite si dan v tednu, ko se zavestno odpoveste zabavnim vsebinam in družabnim omrežjem; ta čas namenite pogovoru s prijateljem.
- Vse poti, kjer vas ponavadi prevažajo starši, opravite peš.
- Premišljujte o sošolcih, ki vam niso blizu … Kaj vas odbija, se jih bojite, ste jezni …? Skušajte vsaj z enim vzpostaviti drugačen odnos. Pozorni bodite tudi na tiste, ki nimajo družbe, so izločeni zaradi slabšega ekonomskega položaja, neuspešnosti, nepriljubljenosti. Namenite jim pozdrav, nasmeh, toplo besedo ali pogovor.
- Molite za odprtost do drugačnih od vas.
- Preberite odlomek iz Izaija: Ali ni to post, kakršen mi je po volji … (Iz 58,6-9)
- Posebno pozornost namenite tistim, ki jih ne marate, se jih bojite, vam niso blizu, imate do njih predsodke – molite zanje in zase, da bi znali drugače pristopiti do njih.
- Ob zunanji pripravi na velikonočne obrede pomislite, koliko v resnici potrebujete, in se spomnite na tiste, ki mogoče nimajo niti strehe nad glavo. Ob nakupu vzemite dodaten artikel za ljudi v stiski (Petrinja).
- Ob pripravi velikonočnih daril (pisank – botri) se zavestno odločite za manj in poglobite molitev za obdarovance.
- Pozorni bodite na stvari, ki vam predstavljajo rutino. Vsak teden poskušajte vzpostaviti nekatere spremembe v svojem običajnem življenju.
- Posebno molitev namenite lastni odprtosti za spremembe (se ne oklepate navad, rutine, znižate svoja pričakovanja …).
Ne razmišljam samo, kaj pričakujem od življenja, ampak bolj o tem, kaj Življenje pričakuje od mene.
- Zavestno se odpovejte malodušju – tudi v teh letih sem in ostajam ljubljeni Božji otrok. Iščite načine, kako lahko pristopite do bližnjih, s čim pomagate, izrazite veselje, poskrbite zase …
- Poglobite molitev in iščite drugačne načine molitve kot običajno.
- Naredite vsaj eno malo spremembo v svojem življenju; mogoče vstanite na drugi strani postelje, sedite na drugem stolu pri mizi, skuhajte kaj novega, neobičajnega, pojdite na sprehod ali v trgovino po drugi poti …
3. postna nedelja, 7. 3.
Prisluhnite nagovoru:
- Poslušajte pesem Odpusti jim.
- Ljubezen, odpuščanje in molitev v družini: Na začetku tedna na listke napišite imena vseh družinskih članov, listke prepognite in izžrebajte vsak en listek. Vsak dan v tem tednu recite: »Bog, hvala ti za (ime na listku).« Odpusti tej osebi, če je treba.
- Sreda, 10. 3., praznik 40 mučencev: Praznujte z očeti in fanti ob njihovem prazniku. Povabite jih na pustolovščino/igro v naravi.
- V nedeljski Božji besedi Bog postavi 10 božjih zapovedi. Bog nam jih je dal, ker nas ima rad in želi, da smo srečni. Tukaj ponovite Božje zapovedi.
- V sredo se odpovejte gledanju ekranov za zabavo in ob prazniku 40 mučencev voščite svojemu očetu, bratu, dedku, stricu …
- Povabljeni k poslušanju pesmi Tvoj križ za nas.
- »On pa je govoril o templju svojega telesa« (Jn 2,21)
- V nedeljski Božji besedi Jezus govori o templju svojega telesa, ki ga bo postavil v treh dneh. Naše telo pa je tempelj Svetega Duha. Telo pripada Bogu. Vendar smo sami odgovorni za odločitve, ki jih delamo glede zdravja svojega telesa, in sami odločamo, čemu bomo dovolili, da gospoduje našim telesom; pa naj bo to hrana, televizija, socialna omrežja, droge, pijača, premalo spanja, pornografija …
- Razmislite, s čim škodujete svojemu telesu in tako preprečujete, da bi Sveti Duh bival v vas; to vključite v pripravo na sveto spoved.
- V petek se odpovejte mesu, sladkarijam in izpustite večerni obrok.
- Vsak dan zmolite: »Hvala ti, Bog, ker sem tako čudovito ustvarjen!« (Prilepite na vidno mesto, vnesite v opomnik.)
- Povabljeni k poslušanju pesmi Nad vsem.
- Jezus nas ljubi z neskončno ljubeznijo. Naše grehe je odplačal s smrtjo na križu. Če želimo biti svobodni, moramo tudi mi odpuščati. V torkovem evangeliju tega tedna je pisano: Tedaj je Peter pristopil k Jezusu in mu rekel: »Gospod, če greši zoper mene moj brat, kolikokrat naj mu odpustim? Do sedemkrat?« Jezus mu pravi: »Ne rečem ti: do sedemkrat, ampak do sedemdesetkrat sedemkrat.« ( Mt 18,21-22) Poglobite se vase, prosite Boga, naj vam pokaže, komu še morate odpustiti; prosite Ga, da vam pri tem pomaga.
- Preverite, kaj v Petrinji trenutno najbolj potrebujejo, in darujte po svojih zmožnostih.
- V sredo, 10. 3., je praznik 40 mučencev. Sredin ali petkov post darujte za trdno vero moških okoli vas.
- Povabljeni k poslušanju pesmi: Mati žalostna je stala.
- »Čisto srce, o Bog mi ustvari in duha stanovitnosti v meni obnovi!« (Ps 51, 12)·
- Preberite Božjo besedo za torek tega tedna. Odmaknite se na samoten kraj (morda v naravo) ter prosite Boga, naj se vas dotakne in pomaga odkriti vaše grehe in slabosti.
- Odločite se, kdaj boste šli k spovedi. Dogovorite se.
- V sredo, 10. 3., je praznik 40 mučencev. Žene, zmolite Očenaš in Zdravamarijo; pri tem se Bogu zahvalite za može in jim voščite. Možje, zmolite Očenaš in Zdravamarijo; pri tem prosite Boga za neomajno vero.
Svoja pota, Gospod, mi pokaži
in svojih steza me nauči!
Vodi me v svoji resnici ter me uči,
saj si ti, Bog, moj rešitelj. (Ps 25)
2. postna nedelja, 28. 2.
Prisluhnite nagovoru:
Vedno pazite, da ne zapustite svoje družine …Veste zakaj? Ker vas kariera ne čaka, ko pridete domov. Ker vam denar ne more izbrisati solz. Ker se slava ne more stisniti k tebi na kavču in te objeti pred spanjem kot otroci. Ker vas potrebuje vaša družina.
- Starši, bodite umirjeni in potrpežljivi do svojih otrok, tudi če ga polomijo ali če ste sami slabe volje. V družinsko večerno molitev vključite prošnjo za mir in medsebojno razumevanje v družini.
- Starši zjutraj zmolite za svoje otroke, otroci pa za starše.
- Skupaj se odpovejte ne nujnim nakupom in darujte pomoči potrebnim (Petrinja).
- Odpovejte se priboljškom/posladkom ali/in sladkim pijačam.
- Vsak dan namenite nasmeh svojim staršem. Sami se lotite pospravljanja sobe (ne da te k temu priganjajo starši).
- Zmolite za starše in (lahko skupaj z njimi) za stare starše.
- Zvečer pokrižajte starše in prisluhnite pesmi Križ.
- Vsak dan ugasnite telefon vsaj za dve uri.
- Gospod nam nikoli ne da križa, ki ga ne bi mogli nositi. Medtem ko je življenje težavno, lahko z njim dosežemo vse. V molitvi se spomnite na svoje prijatelje, da bodo zmogli premagati težave in se tudi oni obračali za pomoč h Gospodu. · Odprite Sveto pismo in preverite: Lk 11,1-11 ter prisluhnite pesmi Oče naš.
- Poskrbite, da se bo vaša družina vsaj trikrat v tednu za 15–30 minut razgibala (vodena telovadba na vašo pobudo).
Božji Duh, popelji me v puščavo.
Naj na tej štiridesetdnevni poti odkrivam Tvojo navzočnost.
Odpri mi oči, da bom videl, kako nežno skrbiš zame.
Popelji me v puščavo in zapiši svojo postavo v moje srce.
Podari mi svoj nebeški kruh kot hrano za pot.
Naj me odžeja tvoja živa voda in naj se krepi moja ljubezen do tebe.
- Zahvalite se Gospodu za vsakdanji kruh in darove, ki vam jih vsakodnevno podarja.
- Ne pozabite na besedo HVALA in PROSIM, ko se pogovarjate z družinskimi člani, sodelavci …
- Tudi naša domovina je vse bolj potrebna molitve. V molitvi se spomnite na našo državo in vse odločevalce. V Svetem pismu preberite odlomek Mt 4,18-22.
- Pojdite do bližnje kapelice ali cerkve in razmislite, kako lahko pomagate svojemu bližnjemu (sosedu, župljanu), ali ga pokličite.
1. postna nedelja, 21. 2.
Prisluhnite nagovoru:
- “SMEM, HVALA, OPROSTI”: V družini čim večkrat uporabljajte te besede in si zavestno odpuščajte.
- Naredite družinski sprehod do bližnje kapelice ali Kristusovega znamenja. Na tem mestu skupaj zmolite (npr. Oče naš).
- Odpovejte se ne nujnim nakupom (sladkarije, revije) in kar prihranite, namenite za pomoč (Petrinja).
- S starši izdelajte velikonočne voščilnice. S tem boste prihranili – znesek namenite za pomoč potrebnim (Petrinja).
- Čim večkrat v tem tednu pripravite mizo pred kosilom. Pospravite posteljo nekomu v družini.
- Zvečer zmolite (Zdrava Marija) za učitelje, sošolce in katehete.
- Bodi strpen, potrpežljiv in spoštljiv do staršev. Molitev: Gospod, pomagaj mi biti strpen. Vodi me, da bom potrpežljiv in spoštljiv do bližnjega in da bodo moja dejanja odsev tvoje ljubezni.
- Vsak dan v tednu nameni 30 minut telesni aktivnosti v naravi (npr. 2–3 km teka do bližnje kapelice ali Kristusovega znamenja in se tam v tišini poveži z Njim).
- Resnično povem vam: Karkoli ste storili enemu od teh mojih najmanjšim bratov, ste meni storili. (Mt 25,40) Pokliči starejšo osebo iz okolice in vprašaj, ali potrebuje pomoč (trgovina, kurjava …). Upoštevaj vse zdravstvene ukrepe.
- »Verujte evengeliju!« 24. februar, god apostola Matija. Preberite dnevno Božjo besedo.
- Ko je Jezus začel javno delovati, je ljudi pozval: »Spreobrnite se.« (Mr 1,12-15) Kaj bi lahko v svojem življenju spremenili in kaj dobrega naredili? Naredite sklep, ga zapišite in prilepite na vidno mesto.
- Podati roko sodelavcu: Razmislite, ali kdo v vašem delovnem okolju potrebuje pomoč, in pomagajte.
- Moč molitve premaga vse: Vzemite si 15 minut za molitev zoper koronavirus in za zdravje vseh nas. Zgodba, ki navdihne: Ko so Britanci po vojni zasliševali nekega nemškega oficirja, jim je ta povedal, zakaj je Nemčija po njegovem mnenju izgubila. Rekel je: »Med vojno ste imeli skrivno orožje, za katerega nismo imeli nobenega protiukrepa in ki ga nismo razumeli, vendar je bilo zelo močno. Povezano je bilo z zvonjenjem Big Bena vsak večer ob 21. uri. Mislim, da ste mu rekli tiha minuta.« To »tiho minuto«, kot so jo imenovali, sta Winston Churchill in kralj Jurij VI. sprejela na pobudo majorja Wellesleyja Tudor Polea, ki je predlagal, da bi se vsi ljudje združili v skupni molitvi ali misli za mir.
- Vsak dan in vsak korak šteje: Trudite se za vsakodnevne sprehode po svojih zmožnostih.
- Duhovno poglobite petkov post (skromnost v hrani, bližina z Bogom, telefonski klic).