8. svetovni dan revnih bomo obhajali 17. novembra, na 33. nedeljo med letom, ko goduje zavetnica slovenjgraške župnije sv. Elizabeta Ogrska, ki je tudi zavetnica ubogih, lačnih in odrinjenih. Papež Frančišek je za ta dan napisal poslanico z naslovom Prošnja iz siromakovih ust se dvigne do Boga (prim. Sirah 21,5).

Iz vsebine poslanice bi želeli izpostaviti naslednje:
Svetovni dan revnih je že postal dogodek vsake cerkvene skupnosti. Gre za pastoralno priložnost, ki je ne smemo podcenjevati, ker izzove vsakega vernika, da prisluhne molitvi ubogih, se zave njihove navzočnosti in potreb. Gre za priložnost za izvedbo pobud, ki konkretno pomagajo revežem, pa tudi priznanje in podporo številnim prostovoljcem, ki se zavzeto posvečajo najbolj potrebnim.

Papež v letošnji poslanici poudarja, da so revni več kot le ljudje v stiski; so »glas Boga« v sodobni družbi, ki kliče po solidarnosti, pravičnosti in usmiljenju. Poziva nas, da presežemo zgolj materialno pomoč in revne obravnavamo s spoštovanjem in dostojanstvom, saj lahko tudi ljudje v stiski prinašajo dragocene vrednote, kot so potrpežljivost, vztrajnost in vera v Boga.

Dejavnosti Karitas so v skladu s temi vrednotami, kajti organizacija deluje na načelih, kot so usmiljenje, pomoč najbolj ranljivim in dvigovanje zavesti o socialni pravičnosti. Karitas ne ponuja samo nujnih materialnih virov, ampak se trudi tudi za duhovno in psihosocialno podporo ljudem v stiski. S tem udejanja papežev poziv, da ne gre le za miloščino, ampak za ustvarjanje skupnosti, kjer si ljudje pomagajo in podpirajo drug drugega kot bratje in sestre.

Sodelavci Karitas se pri svojem delu srečujemo z najrazličnejšimi načini življenja, ki posameznika pripeljejo do situacije, ko lahko tudi čez noč postane »ubogi, siromak, reven«. Pri tem ne mislimo samo na človeka, ki ima v predalu neplačane položnice.

Ta žal negativni prizvok se pojavlja v nešteto oblikah in nešteto zgodbah, ki jih piše življenje. Predvsem se zavedamo, da »reven« človek, predno pristopi, svoje roke sklepa v molitvi in prosi za pomoč. Nešteto solz in neprespanih noči, ogromno vode preteče, preden posameznik pristopi do nas in izreče željo po materialni pomoči ali plačilu položnice. In za vsako tako izrečeno prošnjo je zgodba. Zgodba, ki je posameznika pripeljala do statusa, ki ga niti sam ne želi izreči na glas sam pri sebi, kaj šele, da bi sam sebe tako označil in se na ta način predstavil.

Zavedamo se, da z materialnimi dobrinami postanemo del te zgodbe, o kateri včasih izvemo vse, pogosto pa nič konkretnega. Pripravljeni smo priskočiti na pomoč v vsakem primeru, kjer presodimo, da imamo verodostojnega sogovornika.

Ob tem Karitas organizira tudi različne programe, kot so zbiranje hrane, oblačil in drugih osnovnih potrebščin, medtem ko si prizadeva spodbujati ozaveščanje o vzrokih revščine, kar je v duhu papeževega sporočila o gradnji pravičnejše družbe. Tako Karitas udejanja papeževo sporočilo v praksi, saj skrbi za dostojanstvo ljudi v stiski in gradi povezano skupnost, kjer ima vsak človek svoje mesto.

Ob svetovnem dnevu revnih opomnimo, da je lahko sleherni izmed nas tisti, ki sliši glas te molitve in lahko pomaga do izpolnitve te molitve. In ne smemo pozabiti, da smo lahko že jutri tisti, ki bo molil na isti način, kot danes moli nekdo drug.

Sodelavci Karitas PZŽ Slovenj Gradec se ob tej priložnosti želimo najprej zahvaliti vsem, ki nas s svojimi prispevki podpirate pri našem nesebičnem prizadevanju za sočloveka; hkrati pa vabimo v svoje vrste ljudi, ki slišijo klic, da se nam pridružijo na način, kot jim dopušča vsakdan.

Celotno poslanico lahko preberete na tej povezavi.

Sodelavci Karitas